Son Dakika

Filipinler’den Çin’e gözdağı: Artık dış tehdidi de düşünmek zorundayız – Son Dakika Dünya Haberleri

Filipinler'den Çin'e gözdağı: Artık dış tehdidi de düşünmek zorundayız - Son Dakika Dünya Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyalaFilipinler Devlet Başkanlığı İletişim Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Marcos Jr, Davao de Oro’daki 10. Piyade Tümeni’ni ziyaret etti.

Marcos Jr, buradaki konuşmasında, halkın güvenliğini ve ülke topraklarını gelişmekte olan tehditlere karşı koruma görevini ifaya devam edebilmesi için AFP’nin dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

İç tehditlerin azaldığına işaret eden Marcos Jr, AFP’nin gerekli kaynaklar, eğitim faaliyetleri ve ekipmanlarla güçlendirileceğini vurguladı ve “Artık dış tehdidi de düşünmek zorundayız ve bu da kullanmamız gereken farklı bir strateji” ifadesini kullandı.

Marcos Jr, AFP’nin güçlendirilmesi konusunda sivil hükümetin elinden geleni yapacağını belirterek, bunun savunma amacıyla gerçekleştirileceğini vurguladı.

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin bağımsızlıklarını kazandığı İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bölge ülkeleri arasında egemenlik ihtilaflarının odağında yer alıyor.

Çin, ilk kez 1947’de yayımladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’i üzerinde egemenlik iddiasında bulunurken yer altı kaynakları açısından zengin bölgede Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Brunei ve Malezya da hak iddia ediyor.

Çin’in bölgedeki ihtilaflı adalarda üsler inşa etmesine, askeri unsurların yanı sıra sivil gemi filolarıyla varlık göstermesine bölge ülkelerinin yanı sıra ABD karşı çıkıyor.

Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in başvurusuyla verdiği kararda Çin’in, Güney Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal olmadığına hükmetmişti.

Sponsorlu Linkler

Seramik Ürünler Satış Sitesi

#Filipinlerden #Çine #gözdağı #Artık #dış #tehdidi #düşünmek #zorundayız #Son #Dakika #Dünya #Haberleri

Source link

Filipinler’den Çin’e gözdağı: Artık dış tehdidi de düşünmek zorundayız – Son Dakika Dünya Haberleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber366 - Dünyanın her yerinde, dünyanın haberi. ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!