Son Dakika

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron Meclis’i feshederek erken seçim çağrısı yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre istediği sonucu elde edememesinin ardından Fransa Ulusal Meclisi’ni feshetme kararı aldığını açıkladı.

“MESAJINIZI DUYDUM”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan AP seçimlerinin ardından gündemi sarsan açıklama geldi. AP seçimlerinde henüz resmi olmayan sonuçlara göre istediği sonucu alamayan Macron, düzenlediği basın toplantısında, “Mesajınızı duydum, endişelerinizi anlıyorum. Onları yanıtsız bırakmayacağım. Demokrasimize güvenim tam” diyerek Ulusal Meclisi’ni feshetme kararı aldığını açıkladı.

Macron, “Halkın sözü olsun, bundan daha Cumhuriyetçi bir şey yok” diyerek, seçimlerin ilk turunun 30 Haziran’da ve ikinci turunun ise 7 Temmuz’da yapılacağını belirtti. Aşırı sağın yükselişini Avrupa için bir tehlike olarak nitelendiren Macron, bunun ciddi ve ağır bir karar olduğunu ancak demokrasiye olan güvenin bir işareti olarak gördüğünü belirtti. Macron, “Ulusalcıların yükselişi, ulusumuz, Avrupa’mız ve Fransa’nın dünya sahnesindeki yeri için bir tehlikedir. Aşırı sağ, Fransızların yoksullaşması ve ülkemizin gerilemesidir” ifadelerini kullandı.

RESMİ OLMAYAN SONUÇLARA GÖRE RASSEMBLEMENT NATİONAL ÖNDE

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Jordan Bardella liderliğindeki aşırı sağcı Rassemblement National partisi yüzde 33 oyla birinci sırada, Valerie Hayer’in temsil ettiği Cumhurbaşkanı Macron’un partisi Renaissance yüzde 15 oyla ikinci sırada, Raphael Glucksmann’ın Sosyalist Partisi ise yüzde 14 ile üçüncü sırada yer aldı.

BELÇİKA’DAN İSTİFA KARARI GELDİ

Belçika’da yapılan genel seçimlerin sonucu hükümeti düşürdü. Başbakan Alexander De Croo hezimet yaşayan partisinin yenilgisini kabul ederek istifa etti.

Belçika’da yapılan genel seçimlerin ilk sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Ülkenin federal meclisi ve bölge parlamentoları için oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sayımlar başladı. İlk sonuçlara göre ağır bir yenilgi alan Başbakan Alexander De Croo yaptığı bir açıklama ile istifa edeceğini duyurdu. Partisinin seçimleri kaybettiğini kabul ettiğini söyleyen De Croo, “Bu akşam çok duygusal bir akşam. Kaybettiğimizi kabul etmeliyim. Yarın istifamı sunacağım” ifadelerini kullandı.

Genel seçim sonuçlarına göre ülkede sol partilerin oy oranı azalırken Flaman kanadında sağ ve aşırı sağ partilerin ilk sıralarda gittiği görülüyor. Başbakan De Croo’nun partisinin federal hükümette veya Flaman kesiminde kurulacak hükümetlerde yer alması beklenmiyor.

Sponsorlu Linkler

Seramik Ürünler Satış Sitesi

#Fransada #Cumhurbaşkanı #Macron #Meclisi #feshederek #erken #seçim #çağrısı #yaptı

Source link

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron Meclis’i feshederek erken seçim çağrısı yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap