Son Dakika

Fransa seçimlerinde ilk sonuçlar geldi – Son Dakika Dünya Haberleri

Fransa seçimlerinde ilk sonuçlar geldi - Son Dakika Dünya Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyalaFransız Polinezyası’nda Yüksek Komiserliğin kesin olmayan sonuçlarına göre, 1. seçim bölgesinde bağımsızlık karşıtı Frebault, oyların yüzde 54’ünü alarak seçimin ilk turunda milletvekili seçildi.

Frebault’un milletvekilliği kesinleşirse ilk kez Markiz Adaları’ndan gelen bir isim Ulusal Meclis’te görev alacak.

Fransız Polinezyası’nda 2022’de milletvekili seçilen Tematai Le Gayic ise bölgedeki oyların yüzde 35’ini alabildiği için bu kez Meclis dışında kaldı.

Fransız yönetiminin, Yeni Kaledonya’nın yerel halkı Kanakları seçimlerde etkisizleştirmek için hazırlandığı anayasal reformun Ulusal Meclis’teki raportörü Nicolas Metzdorf ise Yeni Kaledonya’nın birinci seçim bölgesinde ilk turu 1. sırada tamamladı.

Yeni Kaledonya’da Yüksek Komiserliğin kesin olmayan sonuçlarına göre, Metzdorf, sandığa giden seçmenlerin yüzde 39,81’inin oyunu toplarken, bağımsızlık yanlısı Kaledonya Birliği partisinin adayı Omayra Naisseline oyların yüzde 36,34’ünü aldı.

Metzdorf ve Naisseline, genel seçimlerin 7 Temmuz’da düzenlenecek ikinci turu kapsamında milletvekili koltuğu için yarışacak.

Ada’da seçimin ilk turunda katılım oranı yüzde 60 olurken, bu oran 2022’de yüzde 32,5’te kalmıştı.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) en son 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 ile açık farkla ilk sıraya yerleşmiş, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Meclis’i feshederek ilk turu 30 Haziran, ikinci turu 7 Temmuz’da olmak üzere erken seçime gitme kararı almıştı.

Ülkede aşırı sağın yükselişi protestolara neden olmuş, çok sayıda kentte gösteriler düzenlenmişti.

Fransa’da merkez partilerden birçok isim aşırı sağa karşı işbirliği yapılması çağrısında bulunmuş ve sol yelpazedeki Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Yeşiller (EELV) ve Fransa Komünist Partisi (PCF) birlikte hareket edeceklerini açıklayarak Yeni Halk Cephesi İttifakı adı altında seçime girme kararı almıştı.

Aşırı sağcı RN ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve bazı LR üyeleriyle ittifak yaparken iktidar partisi Rönesans ile ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi de Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı’nı kurmuştu.

Görev süresi Nisan 2027’de dolacak olan Cumhurbaşkanı Macron, aşırı sağcı RN partisinin Meclis’te çoğunluk sağlaması halinde bile istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Sponsorlu Linkler

Seramik Ürünler Satış Sitesi

#Fransa #seçimlerinde #ilk #sonuçlar #geldi #Son #Dakika #Dünya #Haberleri

Source link

Fransa seçimlerinde ilk sonuçlar geldi – Son Dakika Dünya Haberleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber366 - Dünyanın her yerinde, dünyanın haberi. ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!