Son Dakika

AKP’li vekilin kıyası tartışma yarattı: CHP’li Başarır: ‘Katliamları mı yarıştırıyorsun?’ – Son Dakika Siyaset Haberleri

AKP'li vekilin kıyası tartışma yarattı: CHP'li Başarır: 'Katliamları mı yarıştırıyorsun?' - Son Dakika Siyaset Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyalaCHP’nin “Faili meçhul siyasi cinayet davalarının zaman aşımına uğramalarının nedenleri ve gerekli yasal düzenlemelerin belirlenmesi” amacıyla verdiği grup önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

‘ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN’ CÜMLESİ MADIMAK FAİLLERİNİN KORUNDUĞUNUN AÇIKLAMASIDIR” 

CHP’nin grup önerisine ilişkin partisi adına konuşan Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Sivas Madımak Katliamı’na ilişkin, “Madımak’ta kaybeddiklerimiz ülkemiz ve dünya edebiyatının en önemli kalemleriydi. Barışa semah dönen pırıl pırıl çocuklarımızdı. O güzel insanlar bilemediler celladın bu kadar korkunç ve acımasız olduğunu. Olay ne kadar karanlıksa yargı sürecinin de ne kadar karanlık olduğunu hep birlikte yaşadık. Adreslerine varıncaya kadar bilinen failler asla adalet önüne çıkartılmadı. Bazı isimler hiç yakalanmadan kaçtı. Yakalanıp bırakılanlar kayıplara karıştı… Vehamet yargılama sürecinde de devam etti. Mahkeme tarafından Sivas Davası için zaman aşımı kararı verilmesinin ardından dönemin Başbakanı ‘Ülkemiz için hayırlı olsun’ cümlesini kurabildi.  İşte bu cümle Madımak faillerinin nasıl korunduğunun açıklamasıdır. 

AKP Grubu adına konuşan Afyon Milletvekili Ali Özkaya’nın, CHP’nin grup önerisini eleştiren sözleri tartışma yarattı. Sabahattin Ali cinayeti ve Sivas Madımak Katliamı’nda CHP’nin “görevde olduğunu” söyleyen Özkaya, “Kendi dönemlerindeki bu faili meçhul ile ilgili araştırmayı bence kendi kendilerine sormaları ve ‘niye bir şey yapmadık’ diye düşünmeleri gerekir. Başbağlar’da katledilen 33 kişi ile ilgili tek kelime söylememiş olmanızı dikkatlerinize sunmak istiyorum” dedi. 

“KATLİAMLARI MI YARIŞTIRIYORSUN”

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP’nin her yıl Başbağlar Katliamı anmasına katıldığını hatırlatarak, “Sen katliamları mı yarıştırıyorsun bu çok çirkin. Daha 1,5 yıl önce Ankara’nın göbeğinde öldürülen Sinan Ateş’in faillerini çözemiyoruz, neyi anlatıyorsun bize sen” diye konuştu. 

“BAŞBAĞLAR’I KİM YAPTIYSA SİVAS’I DA ONLAR YAPTI”

DEM Parti Grup Başkankanvekili Sezai Temelli ise Başbağlar Katliamı Davası’nın 2013 yılında zaman aşımına uğradığını belirterek, şöyle konuştu:

“Başbağlar meselesini biraz araştırmış olsaydı burada acıları yarıştırmazdı. Bu konuda tek verilmiş araştırma önergesinin sahibi biziz, Başbağlar araştırılsın istiyoruz. Bu cinayetlerin nasıl işlendiğine dair dönemin görgü tanıklarının ifadeleri var. JİTEM tetikçisi Ayhan Çarkın’ın ifadelerinde ‘Biz yaptık’ diyor. Ne kalkmış burada Başbağlar’ı, Sivas’ın karşısına koyuyorsun. Başbağlar’ı kim yaptıysa Sivas’ı da onlar yaptı. Siz bu suçluların üzerini örtmekten vazgeçin. Sen hukuk fakültesinden 100 diploma da alsan bu suçların üzerini örtemezsin” dedi. 

“BİR DEVLETTE ÖZGÜRLÜK İLE FAİLİ MEÇHULLER BİR ARADA YAŞAYAMAZ”

Tartışmaların ardından Dem Parti Grubu adına konuşan Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, Roboski Katliamı ve Tahir Elçi cinayetinin ardında “derin devletin” olduğuna işaret ederek, “Bu cinayetlerle nereye varıldı? Hiçbir şeye varılamadı. Sonuçta açığa çıktı, bir devlette demokrasi, özgürlük ile faili meçhuller bir arada yaşayamaz. Yargı paketi gelecek, söz konusu bu faili meçhuller aydınlatılmadan ne demokrasi içerik kazanır ne hak ne özgürlükler içerik kazanır” dedi. 

Sponsorlu Linkler

Seramik Ürünler Satış Sitesi

#AKPli #vekilin #kıyası #tartışma #yarattı #CHPli #Başarır #Katliamları #mı #yarıştırıyorsun #Son #Dakika #Siyaset #Haberleri

Source link

AKP’li vekilin kıyası tartışma yarattı: CHP’li Başarır: ‘Katliamları mı yarıştırıyorsun?’ – Son Dakika Siyaset Haberleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber366 - Dünyanın her yerinde, dünyanın haberi. ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!