Son Dakika

NATO’ya olumlu bakışımız yükselişte – Son Dakika Milliyet

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


ABD’nin başkenti Washington D.C.’de 9-11 Temmuz’daki düzenlenecek ve İttifak’ın geleceği açısından büyük önem taşıyan zirve öncesi, üye ülkelerde yapılan kamuoyu yoklamaları dikkat çekiyor.


Pew Araştırma Merkezi’nin, Washington Zirvesi öncesi açıkladığı anket, Türkiye ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Saygın araştırma kuruluşunun elde ettiği sonuçlarda, Türkiye’de NATO’ya yönelik olumlu bakışın arttığı gözlemleniyor. 2019’daki araştırmada NATO’ya olumsuz bakışın daha hakim olduğu görülürken, bugün ise olumlu ve olumsuz bakışın yüzde 40’lar bandında birleştiği ortaya çıkıyor.

Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 61’i ülkenin güvenliği için NATO’nun önemli olduğu görüşünde. Ukrayna savaşıyla ilgili değerlendirmelerde ise, ne Rusya lideri Vladimir Putin ne de Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy’e güvenmediği görülüyor.

En düşük Yunanistan

Diğer üye ülkelerde ise NATO’ya bakış Türkiye’den daha olumlu. En büyük destek yüzde 91 ile Polonya’da. Bu yıl üye olan İsveç’te de bu oran yüzde 70. İttifak’a en olumsuz bakan üye ülkeyse Yunanistan. Zira Yunan halkı arasında NATO’ya olumlu bakış yüzde 37.

Zirve öncesi Ukrayna’ya ‘yolsuzluk’ freni

NATO zirvesinde en önemli maddelerden birinin Ukrayna olması beklenirken, İngiliz The Telegraph gazetesinin ortaya attığı ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı bu iddiaya göre ittifak üyelik görüşmeleri ilerlemeden önce Kiev’den “ek adımlar” talep edecek. Gazeteye konuşan ABD’li yetkili, Ukrayna yönetiminin ülkedeki yolsuzluk konusunda önemli adımlar attığını belirtti ancak atılması gereken ilave adımlar hakkında konuşmak istediklerini söyledi. Ukrayna zaman zaman özellikle silahlı kuvvetlerinde yaşanan yolsuzluklarla gündeme geliyor.

Sponsorlu Linkler

Seramik Ürünler Satış Sitesi

#NATOya #olumlu #bakışımız #yükselişte #Son #Dakika #Milliyet

Source link

NATO’ya olumlu bakışımız yükselişte – Son Dakika Milliyet

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap