Son Dakika

Göz rengi okuma kalitesini etkiliyor! Peki ama nasıl? – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Göz rengi okuma kalitesini etkiliyor! Peki ama nasıl? - Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Mavi ve yeşil gözlere sahip insanların kahverengi gözlere sahip kişilere oranla daha azınlıkta olduğunu, ama toplum tarafından daha büyük bir beğeni topladıklarını biliyoruz. Bir de bunun üstüne kahverengi gözlülerin daha az görebildiklere ortaya çıktı.

GÖZ RENGİ GÖRMEYİ ETKİLEYEBİLİR Mİ?

Webtekno’nun aktardığı araştırmalara göre mavi gözlüler daha şanslı. Liverpool John Moores Üniversitesinden Kyoko Yamaguchi ve öğrencisi bir araştırma gerçekleştirdi. 39 kişiyle yapılan bir araştırma, mavi gözlülüğün düşük ışık koşullarında avantaj sağlayabileceğini gösterdi.

Deneklerden 25’i renkli gözlere, 14’ü de kahverengi gözlere sahipti. Araştırma, düşük ışık koşullarında, görüş açısını ölçmek için gerçekleştirilmişti. Sonuç ise oldukça şaşırtıcı çıktı. Çünkü mavi gözlü denekler, minimum ortalama 0.7 lüks aydınlıkta duvardaki kodları okurken kahverengi gözlü denekler bunu ancak 0.82 lükslük, birim yüzeye düşen ışık şiddeti, aydınlıkta okuyabildi.

Araştırmanın sonucuna göre bulunan sonuç ise iristeki renk pigmenti kaybı, düşük ışıklı ortamlarda görüş açısını artırması. Bu durum, mavi gözlerin, pigmentasyon farklılıkları sayesinde gözlerin daha fazla ışığı yansıtarak daha net görüş sağlayabileceği teorisini destekliyor.

Kahverengi gözlerdeki koyu pigmentasyon da Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden daha iyi korunmalarını sağlıyor ve böylece kanser gibi ciddi hastalıklara karşı daha dirençli olabiliyorlar.

Aynı zamanda mavi gözlü insanların kış aylarında daha az depresif olduğu düşünülüyor.

Sponsorlu Linkler

Seramik Ürünler Satış Sitesi

#Göz #rengi #okuma #kalitesini #etkiliyor #Peki #ama #nasıl #Son #Dakika #Bilim #Teknoloji #Haberleri

Source link

Göz rengi okuma kalitesini etkiliyor! Peki ama nasıl? – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber366 - Dünyanın her yerinde, dünyanın haberi. ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!